Przeskocz do treści

Dzikie ptaki – czy trzeba do nich strzelać?

Spotkanie z Zenonem Kruczyńskim - byłym myśliwym, autorem głośnej książki "Farba znaczy krew", obecnie walczącym z polowaniami na ptaki. Zenon Kruczyński to publicysta i aktywista ekologiczny. Zawodowo zajmuje się pomaganiem ludziom w obszarach stresu, nauczyciel mindfulness w Instytucie Psychoimmunologii w Gdyni, trenuje mentalnie sportowców wysokiego wyczynu.

WSTĘP WOLNY.

KIEDY: 10 stycznia, czwartek, godz. 18.00

GDZIE: Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. I. Miecznikowa 1, aula 103b. Wydział Biologii jest 10 minut (tramwajem lub np. autobusem 175) od Centrum, na Ochocie. Można też dojść przez Pola Mokotowskie od metra.

Na spotkaniu można będzie posłuchać, co mówi o polowaniach były myśliwy, a także podyskutować z nim. Tematykę spotkania najlepiej nakreślą słowa samego Zenona Kruczyńskiego: "Dzikie ptaki to jedne z najpiękniejszych istot na Ziemi, są uosobieniem wolności. Nie zgadzam się na ich zabijanie. Niech Żyją!".

Myślistwo, w postaci która wyrodziła się we współczesnym świecie, jest anachronicznym przeżytkiem. Myśliwi mają ustawowe uprawnienia do zabijania zwierząt, także dzikich ptaków. Tę ustawową legitymacje prawną, dostali od społeczeństwa - również od Ciebie i ode mnie. Ta wąska grupa, około 100 tys. ludzi, 0,24% społeczeństwa, ma pełne prawa do zabijania. Pozostałe 37mln. 900tys., ludzi w Polsce, 99,76% społeczeństwa, jest ubezwłasnowolnione i całkowicie pozbawione jakichkolwiek praw decydowania o życiu dzikich zwierząt. Gdybyś chciał/chciała aby ta sarna czy też kuropatwa żyły i cieszyły Twoje oczy - nie masz żadnych szans na jej ochronienie - zostanią zastrzelone ze śrutu lub kuli. Strzelanie do migrujących ptaków to okrucieństwo i zaprzeczenie wobec coraz częściej podejmowanych inicjatyw na rzecz ochrony przyrody. Wolność ptakom! Zabijanie dla przyjemności, sportu, hobby, nie powinno być dozwolone. Nikt w Polsce nie zabija ptaków dlatego że ma za mało jedzenia, lecz tylko dla swego kaprysu i zabawy. Czy musimy polować aby przeżyć, czy jesteśmy głodni? Czas najwyższy pożegnać relikty jaskiniowych sposobów na przeżycie. Dziki ptak to jedna z najpiękniejszych istot na tym świecie. Jest kwintesencją wolności i niezależności. Zabijanie ptaków to zabijanie piękna. Co możemy zrobić, aby odzyskać swój wpływ na nasze wspólne dobro - przyrodę, zwierzęta i ptaki? Możemy sie na to nie zgodzić. Ja się nie zgadzam na zabijanie dzikich ptaków! Niech żyją ptaki i niech ożywa ludzka wrażliwość.

Rozpoczęła się kampania organizacji pozarządowych, która ma doprowadzić do tego, że w Polsce dzikie ptaki będą żyć bezpiecznie. Na spotkaniu przedstawiona zostanie kampania przeciwko polowaniom na dzikie ptaki: Niech Żyją! (więcej o kampanii na http://niechzyja.pl/) oraz zjawisko współczesnego myślistwa.

Petycję przeciwko polowaniom na dzikie ptaki można podpisać tutaj: http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=8907