Przeskocz do treści

Polityka leśna/Prawo/Odpowiedzialność

Sławomir Zieliński

To będzie jeden z najkrótszych wpisów na Mikrobiotopie. Ale - tak go postrzegam - jeden z najważniejszych. Otóż dzisiaj rano zerknąłem w ongiś (1994 r.) podarowaną mi przez jednego ze Współautorów, mile wspominanego nauczyciela przedmiotu pt. Ekonomika leśnictwa i ponadto brata mojego śp. wujka Tadka Płotkowskiego, książkę:

Hugh G. Miller, Lech Płotkowski "Polityka leśna i gospodarowanie kapitałem leśnym", dofinansowana ze środków Wspólnoty Europejskiej w ramach programu Tempus-JEP 1643 przy częściowej pomocy DGLP, OIKOS sp. z o.o., 1994, Warszawa.

I znalazłem na str. 34 zdanie, które postrzegam li tylko w kategoriach pisarskiego geniuszu. Brzmi ono tak:

"Całość polityki leśnej zazwyczaj nie jest uświęcona prawem, chociaż wiele jej aspektów bywa zamieszczanych w ustawach leśnych, czasami ze wskazaniem organu ponoszącego odpowiedzialność za formułowanie tej polityki."

I tak sobie pomyślałem, że na tym właśnie polega wspieranie się przemyśleniami mądrzejszych od nas. Także WYKSZTAŁCONYCH, EMPATYCZNYCH I KRYTYCZNYCH leśników, bo dr hab. Lech Płotkowski kimś takim właśnie jest. I są nimi, bądź też były, takie Osoby jak: Prof. Rykowski, Prof. Konecka-Betley, Prof. Witkowska-Żuk, Prof. Andrzejewski, Prof. Gutowski, Prof. Starzyk, Prof. Dominik, Prof. Szujecki, dr Parusel, Prof. Wiśniewski, Inne, Inni.....

Natomiast co do polityki leśnej, prawa i odpowiedzialności. To wypisz wymaluj rzeczywistość, w której PGL Lasy Państwowe - substytut czegoś, co mogłoby być lepsze i dobre, a jest obecnie nadal chciwe i wsobne, nie ma nawet osobowości prawnej. Ma "za to" udziwniony status niby-przedsiębiorstwa (korporacyjnego). A gdy "czuje się" pokrzywdzone, np. słuszną społeczną krytyką poczynań - występuje w imieniu Skarbu Państwa z powództwa prywatnego (vide sprawy SLAPP w Polsce - jest ich jeszcze 11, pomimo zmiany rządu !!!), w tym sprawa trójmiejska przeciwko Brunonowi Wołoszowi. Jednak powrót do "sfery finansów publicznych" PGL LP postrzegają jako największe dla siebie zagrożenie. Coś więcej ? Nic dodać, nic ująć. Może tylko ciągle to: PGL Lasy Państwowe z powrotem do budżetówki ! Miłego dnia.