Sławomir Zieliński (SZ)
Przycytuję Pawła Pawlaczyka, co się tutaj nieczęsto zdarza. To Jego informacja była inspiracją napisania tej krótkiej notatki. Przy okazji - pozdrawiam Cię Pawle.
I zapraszam Chętne/Chętnych do zapisania się na listę wiadomości Klubu Przyrodników - adres e-mail jak niżej.
Wyróżnienie fragmentu cytacji Pawła, finezyjnego, nie powiem - SZ.
Źródło: wiadomoscikp@eko.org.pl [5 XII 2024r. Paweł Pawlaczyk]:
(...) Według informacji podanej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, 4 grudnia 2024 r. Regionalni Dyrektorzy Ochrony Środowiska wydali zarządzenia ustanawiające w Polsce 53 nowe rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni ponad 3 400 ha. W rzeczywistości na stronach internetowych Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska podano wczoraj informacje o uznaniu 44 rezerwatów.
Są to obiekty zaproponowane przez Lasy Państwowe w ramach akcji 100 rezerwatów na 100-lecie LP – zaproponowania ochrony tych skrawków przyrody, które przetrwały 100 letnią historię Lasów Państwowych (...).
RDOŚ w Gdańsku: Olszowe Źródliska, Siwe Bagno, Sowie Torfowiska, Okuniewo, Jezioro Sosnówek, Jezioro Żabionek, Nożyńskie Mszary, Pyszne Torfy.
Poniżej komentarz SZ
- Posłużyłem się przykładem wschodniopomorskim, gdyż "koszula najbliższa ciału".
- Podzielam zdanie części przyrodników i aktywistów ekologicznych z naszego regionu, i pewnie także z innych obszarów Polski, że nie mamy do czynienia ze 100-leciem PGL Lasy Państwowe, lecz z 33-leciem - to czas jaki upłynął od wprowadzenia w życie uwłaszczającej leśników z PGLLP na dobrach narodowych Ustawy z dnia 28 września o lasach.
- Ja się całe życie uczę 🙂 - z ww przykładu regionu gdańskiego wynika, że LP czczą swoje "100-lecie" ustanowionymi rezerwatami jeziornymi lub innymi mokradłowymi (torfowiska, źródliska, itp.). .....
- ... czyli takimi, gdzie gdyby wjechał harvester czy wszedł pilarz z pilarką, to ponad wszelką wątpliwość by tam już na zawsze jeden z drugim pozostał.
- Ilustruję ten materiał jw fotką wykonaną przez siebie samego mniej więcej w tym czasie, w którym wprowadzono w życie wspomnianą ww Ustawę. To projektowany od ponad 30 lat rezerwat przyrody "Dolina Mirachowskiej Strugi". Chyba najlepiej i najwszechstronniej naukowo opracowany teren z proponowanych do ochrony rezerwatowej w naszym regionie.
- Ten projektowany rezerwat zawiera się w granicach projektowanego Kaszubskiego Parku Narodowego.
- Zdecydowana większość tego leśnego refugium fragmentu zbocza doliny Łeby podlega administracyjnie pod Lasy Państwowe...
- ... i co? .... i nic...
- ... nie ma to jak "las w jeziorze"...
- ... póki co jednak, w jeziorze jeszcze nie tną ...
- ... ale, kto wie .... czym nas jeszcze zaskoczą rzekomo obecnie reformowane Lasy Państwowe ?
PS. polecam przy okazji tematycznie zerknięcie na
...i pozdrawiam drugi filar Klubu Przyrodników, Kolegę Andrzeja Jermaczka, koordynującego od dziewięciu już lat jw akcję Klubu w województwie pomorskim.