Miesiąc: styczeń 2011
Galeria, Szkolenie trenerów „Nie znikaj”
Nie znikaj – Ogłoszenie dla nauczycieli o konkursie
Jest to konkurs dla uczniów wszystkich typów szkół. Jego celem jest pogłębienie wiedzy nt. bioróżnorodności i zagrożeń związanych z jej utratą oraz wymierania gatunków i przyczyn gwałtownego nasilenia się tego zjawiska w ostatnich stuleciach, a także zachęcenie do działań i wyborów, które najprawdopodobniej mogłyby spowalniać ten proces.
Więcej szczegółów możesz przeczytać tutaj.
Iwona, Mateusz, Sławomir Zielińscy
Galeria, Zdjęcia przyrody
Galeria, Maroko
Nie znikaj – Ogłoszenie dla nauczycieli o konkursie
Konkurs o bioróżnorodności dla uczniów pod opieką nauczycieli: przyrody, biologii, geografii, fizyki, chemii, nauczania zintegrowanego oraz wszystkich tych przedmiotów, w których programy wplatane są treści ekologiczne.
Więcej szczegółów możesz przeczytać tutaj.
Iwona, Mateusz, Sławomir Zielińscy
Galeria, Radosna twórczość fotograficzna
Galeria, Wykładanie koszy wiklinowych dla ptactwa wodnego
Galeria, Toronto Greenhouse
Wykładanie koszy wiklinowych dla ptactwa wodnego.
Już trzeci rok z rzędu staramy się, na razie w mikroskali, wspomóc niektóre ptaki wodne w zakładaniu gniazd w trzcinowiskach zbiorników wodnych regionu gdańskiego. Wsparcie to polega na wykładaniu na przełomie zimy i wiosny zużytych koszy wiklinowych w możliwie gęstych szuwarach trzcinowych. Kosze te po ustąpieniu lodu wraz z nadejściem sezonu lęgowego mogą zostać (bądź już zostały) zasiedlone przez kaczki lub inne ptaki wodno-błotne. Akcja jest merytorycznie uzasadniona m.in. dlatego, że w strefie brzeżnej wielu zbiorników wodnych występuje niedostatek nisz do założenia gniazd - jest to związane np. z usuwaniem w czasie zimy gałęzi i konarów powalonych do wody drzew, czy też ze zbyt rozległym powierzchniowo wykaszaniem trzciny.
W poprzednich latach wyłożyliśmy kosze na obrzeżach Jeziora Głębokiego koło Nowej Wsi Przywidzkiej i na Martwej Wiśle w rejonie wsi Błotnik, w tym roku odwiedziliśmy Jezioro Godziszewskie położone niedaleko drogi Gdańsk - Starogard Gdański. Zdjęcia z tych akcji, głównie z tej ostatniej, obejrzeć można w tematycznej galerii.
Prowadzenie tego typu działań jest możliwe dzięki osobom, które dostarczyły takie "potencjalne gniazda" dla ptaków. Nasze podziękowania niech zechcą przyjąć: Małgosia, Witek, Malwina i Radek Strugała, Basia Głowacka, Grażynka Wawrzyniak, Grażyna Karczewska, Romana Kurek, Mirka i Jarek Czochańscy oraz Przemek Szwałko wraz z Synem. Apelujemy do osób z Trójmiasta i okolic, które posiadają na strychach czy piwnicach swoich domów zużyte wiklinowe kosze, aby napisały do nas na zielez@wp.pl lub kaczkidladzieci@wp.pl - każdy zgłoszony egzemplarz postaramy się od Państwa odebrać.
Powyżej opisane działania są jedną ze składowych ogólnopolskiej akcji "Kaczki dla dzieci nie dla myśliwych", o której można więcej przeczytać (i wesprzeć działaniami) na www.kaczki.info.pl. Strona kacza istnieje dzięki pomysłowi i zaangażowaniu Basi Głowackiej (dzięki Basiu!). Dodamy jeszcze, że - przynajmniej na tym etapie - są to prace ludzi dobrej woli, nie finansowane i nie dofinansowane z żadnego instytucjonalnego źródła.
Iwona, Mateusz, Sławomir Zielińscy