Przeskocz do treści

Kaszubski Park Narodowy (projektowany)

Sławek Zieliński Wschodniopomorskie Koło Terenowe Klubu Przyrodników

Nieszczęściem moim, w ostatnim zwłaszcza czasie jest to, że czas ten ciężko pokonać i nad nim zapanować. Wiele się dzieje, zmiany zachodzą (jak to w przyrodzie) na wielu poziomach i płaszczyznach środowiskowo/przyrodniczej szczegółowości.... Staram się jeszcze, ale wiele umyka - m.in. sprawa zaistnienia na Mikrobiotopie nie nowego przecież tematu projektowanego Kaszubskiego Parku Narodowego (KaszPNp) w Lasach Mirachowskich i na terenach przyległych. "Dziecka" - z początków XX wieku, Hugo Convetza, prof. Adama Wodziczki i przede wszystkim dr. Feliksa Krawca. Ponadto, jak to ładnie ujął Maciek Przewoźniak - pokłosia ewolucyjnej wizji i uporu "wyrobników polskiej nauki". Wśród nich: Pankau, Przewoźniak, Garbalewski, Szmytkowski, Wilga, Buliński, Giłka, Markowski, Żółkoś, Wantoch-Rekowski, Staszek, Czochański, Ciechanowski, Jan K. Kowalczyk, Inni. A ponadto wsparcia wielu wspaniałych "aniołów" tego terenu, a wśród nich: Herbichowie, Latałowa, Fałtynowicz, Szmeja, Symonides, Kistowski, Buczyński, Kolejne/Kolejni. Zaangażowanych społeczników i przedstawicieli mediów: Lewna, Szmytka, Abramowicz, Wołosz, Podolska, Kochańczyk, Zielińska, Czachor, Kruczyński, Książek, Szereg Kolejnych.....

Załączam linki poniżej. Poczytajcie, propagujcie, drukujcie, wspierajcie - dla dobra naszego i przyszłych pokoleń. Centralna część Pojezierza Kaszubskiego nie może być "na amen zajechana" "zrównoważonym" (sic!!!) leśnictwem, rolnictwem, osadnictwem, nieuporządkowaną rekreacją. Na tym obszarze, jak i na innych, trzeba też jak najszybciej pożegnać myśliwych - miejsce tego grona wzajemnej adoracji i pielęgnacji zaburzonego EGO jest ewentualnie na strzelnicach. I dobrze byłoby (panie pośle Kosiniaku Kamyszu, a w tle pani posłanko Pasławsko), aby to "bitne grono" nie broniło nas w razie agresji przed wiadomo kim. Sami się lepiej obronimy. Na trzeźwo. Nieprzebadanych, niestonowanych, zaburzonych itd. nam do obrony nie potrzeba. To kłopot w terenie, a jak ktoś nie wierzy to zachęcam do lektury (czasy pokoju):

HOME

Szopkę i słabej jakości marketing to możemy pooglądać przy innej okazji. A i ochronie przyrody to pukawkowe, zaśmiecające środowisko ołowiem grono na nic. Ewolucja trwa, czasy się zmieniają, śmietnik historii czeka - tam miejsce myśliwych.

Zachęcam do oglądania i lektury materiałów związanych z KaszPN projektowanym. Naukowców zachęcam dodatkowo do wsparcia petycji w sprawie powołania Kaszubskiego Parku Narodowego. Szukajcie jej za kilka dni na stronach Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, Klubu Przyrodników, Fidelis Siluas i na Mikrobiotopie. A w najbliższej przyszłości na stronie internetowej KaszPNp. Temat nie upadnie, to już nie te czasy. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję.

https://przyrodnicze.org/natropie/?doing_wp_cron=1718778418.9761669635772705078125