W dniu 27 XI 2024r., reagując na konkretną terenową sugestię naszego Przyjaciela i aktywisty ekologicznego Inicjatywy Dzikie Karpaty Pawła Szutowicza, przeszliśmy się po lesie w okolicy gdyńskiej dzielnicy Grabówek. Przeszliśmy się, tj. Brunon Wołosz, Marceli Wołosz, suczka Akamia i piszący te słowa, po obszarze oddziałów 259, 260 leśn. Zwierzyniec, Nadl. Gdańsk i okolicy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.
I co? I ciągle to samo... tj. w lesie bez zmian. Tną. Jedno jest natomiast aż za nadto symptomatyczne, i do dostrzeżenia "tego czegoś" nie potrzeba wykształcenia leśnego. I to się dzieje w Trójmiejskim PK nie tylko tu - dzieje się powszechnie. Tzw. rębnie z grupy IV, np. IVd i ponadto inne "niższego sortu (z grupy rębni częściowych i gniazdowych II i III), "pogłaskane" ideologią rzekomo najbardziej "proekologicznej" i ponoć zajebiście pro-przyrodniczej rębni tzw. przerębowej nr V, przybierają niespodziewanie (w "realu") formułę rębni nr I - tj. zupełnej. Formułę najbardziej szkodliwego przyrodniczo sposobu hodowli i zagospodarowania lasu. Na takim terenie (peryglacjalnego "bad landu"), unikatowego w skali Europy, a i świata. Ważnego przyrodniczo, krajobrazowo i społecznie. PGL Lasy Państwowe się po prostu proszą o zawiadomienie do prokuratury.
Na tej konkretnej powierzchni postępowanie LP szczególnie irytuje: dominacja siedlisk buczyn (kwaśnej i żyznej), gleby wyjątkowo podatne na erozję (z grupy gleb rdzawych i brunatnych), bardzo urozmaicona konfiguracja terenu - duże różnice wysokości względnych, mocne nachylenia pagórów morenowych itd.
Zapraszam do przejrzenia fotorelacji.... autor zdjęć: S. Zieliński
oddz. 259 l. Zwierzyniec Marceli, Brunon mszyste i stromiznowe fragmenty siedlisk lasów liściastychnieco bardziej dojrzała sosna (Pinus sylvestris) i już mamy czerwonolistowego ksylobiontycznego czyrenia sosnowego Phellinius piniPhellinius pini, bliżej...Czy to jest drzewo tzw. biocenotyczne? i owszem - bardzo nietypowa struktura kory tego pięknego buka Tak, ścięcie tego z kolei buka to tajemnica administratora... pewnie to drzewo "czemuś zagrażało" ... i nadjechał bohaterski leśnik z pędzlem i pomarańczową farbą, a potem ZUL-owiec z pilarką, a że drzewo biocenotyczne było, to ch.. ,,,,, no i ten zapis o drzewach biocenotycznych w Programie ochrony przyrody dla Nadleśnictwa Gdańsk - to kolejny ch.. (można ignorować)i się zaczęło.... z prawej od Marcelego nasadzenia modrzewia (gatunek obcy dla Pomorza Gdańskiego), z lewej strony Brunona - protekcja sosny zwyczajnej, na siedliskach buczyny !!! (zwłaszcza żyznej)coraz bliżej....nieważne, czy to nasadzenie czy odnowienie naturalne - przecież to siedlisko buczyny.... i sosna w długiej skali czasu je po prostu zdegraduje !!!!!!!!!wstęp do rębni nr VI... ściemnieniowejta rębnia polega na....i na....ponadto na tym... z naciskiem na modrzewia (z lewej) i sosnę (w środku) - a za 100 lat będzie gadka, że zdegradowano siedlisko i nie są to lasy naturalne.... a kto zdegradował? Niemiec? 🙂 AkamiaAkamiaAkamia - kocham ją 🙂ewaluacja... modrzew, sosna.... siedliska buczyn.... kto tu i na podstawie jakiej wiedzy "gospodaruje" ???ta "dwójka" ... a gdzie był leśniczy? klepnął to? no to jest dowód....rębnia VIrębnia VIgreenwashingw szerszej perspektywie....dwójka...do wycięciato też jest drzewo biocenotyczne, do wycięciadwójka z zagłębieniem między-pniowym wypełnionym wodą. do wycięciaTrójka .... do wycięciaBuk dziuplasty - do wycięciaDwójka.... do wycięciaBrunon, buk, Marcelizaczątek dziupli w odziomku buka.... do ścięciaDwójka, zaczątek dziupli szczelinowej, Marceli....a z drugiej strony zaczątek dziupli odziomkowej po uciętym kiedyś pniu-odnodze.... do ścięciaBuk dziuplasty... do ścięciacud? (nie do ścięcia)tego samego dnia, później, ./.... Park Oliwski, w przemiłej kafejce obok Pałacu OpatówPark Oliwski, Krzyżówka, samica, żeruje....Park Oliwski, Krzyżówki, parka, żerują....Buk, takich w TPK raczej nie ma, Park OliwskiPotok Oliwski w Parku OliwskimCzas kończyć, Park Oliwski - okolice godziny 16-tej